Jak zadbać o ogród przed urlopem

Planujesz wakacyjny wyjazd? Każdy marzy o wspaniałym urlopie i odpoczynku, ale czy dla każdego będzie on beztroskim, pozbawionym zmartwień czasem? Jak przygotować ogród przed urlopem? Co zrobić, aby rośliny nie uschły podczas naszej nieobecności? To tylko niektóre pytania, jakie zadają sobie przed wyjazdem osoby posiadające przydomowy ogród lub warzywniak, starające się zrobić wszystko, aby po ich powrocie ogród dalej wyglądał zdrowo, pięknie i zielono. Czy jest na to rozwiązanie?

Jak zadbać o ogród przed urlopem

1. Jak przygotować ogród do urlopu?

Nie da się podlać ogrodu na zapas, tak samo jak nie da się na zapas wyspać. Wszyscy to wiemy. Przesuszenie roślin pod naszą nieobecność z pewnością nie wpłynie na ich dobrą kondycję, liście wyschną, zmienią kolor, może opadną, a same rośliny zwiędną. Z drugiej strony, zbyt intensywne podlewanie ich przed wyjazdem wakacyjnym może odnieść skutki odwrotne do oczekiwanych, a nasze rośliny, tak jak przy zbyt długim braku podlewania, paradoksalnie zaczną usychać. Dlaczego? 

Korzenie potrzebują nie tylko wody, ale również powietrza. Gdy ta proporcja staje się nieprawidłowa, korzenie zaczynają obumierać. Rośliny więdną, odbarwiają się, a nawet wysychają i opadają liście. Roślina gnije. Tak źle i tak niedobrze… Zdawanie się na los też nie wróży nic dobrego, bo w naszym klimacie pogoda zmienia się z dnia na dzień i długoterminowe prognozy też nie zawsze się sprawdzają.

Jak więc zachować równowagę i optymalnie nawodnić glebę? Czy trzeba inwestować w nowoczesne elektroniczne rozwiązania, które automatycznie uruchomią podlewanie i zadecydują o jego czasie w zależności od pogody?

W żadnym wypadku. Okazuje się, że nie ma takiej potrzeby, bo nawet w tradycyjny, a wręcz pradawny sposób można dostarczyć roślinom wody wtedy kiedy potrzebują i w ilości jakiej potrzebują. Rozwiązaniem jest gliniane naczynie (Ost-Oya), które po wkopaniu do ziemi i uzupełnieniu wodą oddaje glebie wilgoć. Woda przenika do ziemi przez jego porowate ścianki. 

Ważne, aby wziąć pod uwagę wielkość ogrodu, donicy lub rabaty, w której chcemy skorzystać z Oyi. W zależności od wielkości (mała, średnia, duża), Oya może nawadniać glebę w innym promieniu.

Mała Ost-Oya - zasięg 30 cm

1. Mała Ost-Oya

Średnia Ost-Oya - zasięg 45 cm

2. Średnia Ost-Oya

Duża Ost-Oya - zasięg 60 cm

3. Duża Ost-Oya

2. Co zrobić, gdy nie można podlewać codziennie?

Właściwe przygotowanie ogrodu poprzez zakopanie w ziemi glinianych naczyń to jedno, ale jak uzupełniać swoją Oyę, kiedy nas nie ma w domu? Jak właściwie działa Ost-Oya?

Ten gliniany i zakopany w ziemi dzbanek oddaje roślinom tylko tyle wody, ile one same potrzebują. Jest zamykany, a woda nie paruje z niego jak z powierzchni gleby, więc codzienne uzupełnianie nie jest konieczne. Wystarczy, że uzupełnimy naczynie wodą raz na kilka dni, a przenikać ona będzie powoli do gleby przez gliniane ścianki. Korzenie roślin z natury rosną w kierunku wody, więc w tym przypadku rosnąć będą w kierunku zakopanego w ziemi i wypełnionego wodą glinianego naczynia.

W przypadku Ost-Oya można nawet pójść krok dalej i stworzyć pasywny system nawadniania wodą deszczową. Wystarczy zbiornik na deszczówkę połączyć odpowiednimi przewodami z tym glinianym naczyniem, a woda deszczowa automatycznie uzupełniać będzie Oyę do właściwego poziomu, kiedy ta odda swoją wodę w głąb gleby. 

Zakop Ost-Oya w ziemi

1. Zakop Ost-Oya w ziemi

Uzupełnij wodą raz na kilka dni

2. Uzupełnij wodą raz na kilka dni

Ciesz się wspaniale rosnącymi roślinami

3. Ciesz się wspaniale rosnącymi roślinami

3. Jak cieszyć się urlopem i nie martwić o to, że warzywa i rośliny uschną?

To bardzo proste. Jak już wspomnieliśmy, wystarczy wkopać w ziemię nasze gliniane naczynie – Ost-Oya, napełnić wodą raz na kilka dni i spokojnie cieszyć się pięknymi i zdrowo rosnącymi roślinami, które pobierają z Oyi tyle wody ile potrzebują, a także w czasie w którym jest im ona najbardziej potrzebna, a nie kiedy to my postanowimy je podlać. Dzięki temu, szczególnie początkujący ogrodnicy, unikną przesuszenia lub zbyt intensywnego podlewania roślin. Tym bardziej jeśli w zasięgu Oyi rosną rośliny o różnym zapotrzebowaniu na wodę. Każda z nich “pobierze” z tego glinianego naczynia tyle, ile potrzebuje. Zapewnia to porowata i niepokryta niczym glina, z których stworzona jest Ost-Oya. To wiedza wykorzystywana już tysiące lat temu w krajach rejonu Morza Śródziemnego, którą dziś postanowiliśmy przywrócić do życia i stworzyć ekologiczny i zgodny z naturą sposób nawadniania gleby, by rośliny rosły zdrowo i ekologicznie.

Ost-Oya to oszczędność wody, oszczędność czasu i spokój, że nawet podczas suszy nasze rośliny nie wyschną podczas kilkudniowej nieobecności spowodowanej urlopem, podróżą służbową lub czymkolwiek innym.

jak prawidłowo dbać o ogród

Chcesz dowiedzieć się więcej lub przekonać się jak działa Ost-Oya? Obejrzyj poniższy film i sprawdź, jak naczynia te zapewniają świetny wzrost naszych warzyw w Ostoja Natury.

Chcesz dowiedzieć się więcej o pasywnym systemie nawadniania lub zostać dystrybutorem? Skontaktuj się z nami.