Samoprzepuszczalne gliniane naczynie nawadniające

Stworzone z pasją w Ostoi Natury

oja-kopia

Tradycyjny i łatwy sposób na oszczędzanie wody oraz lepszy wzrost roślin.

Ost-Oya (olla, oya) to neo-antyczne naczynie z porowatej, samo-przepuszczalnej gliny, które zakopuje się w ziemi, aby w naturalny sposób nawodnić ogród, zmniejszając przy tym znacząco straty wody i pracę związaną z podlewaniem. Wystarczy napełnić swoją Ost-Oya wodą co kilka dni, a reszta załatwi się sama. Jak?

To proste, korzenie roślin instynktownie rosną w kierunku porowatej gliny, co pozwala im pobierać dokładnie tyle wody ile potrzebują i kiedy potrzebują. Ni mniej, ni więcej. W rezultacie zużycie wody spada, dbasz o środowisko, a Twój ogród wygląda jeszcze bardziej okazale.

Która Ost-Oya do twojego ogrodu?

Mała Ost-Oya

Mała Ost-Oya Zapewnia wilgotność w promieniu 30 cm. Doskonała do dużych donic i skrzynek balkonowych.

szerokość: 95 mm
wysokość: 140 mm
pojemność: 0,5L
cena: 59 zł

Mała Ost-Oya - zasięg 30 cm

Średnia Ost-Oya

Wilgotność w promieniu 45 cm. Idealna do przydomowych ogrodów, rabat, kwietników i grządek warzywnych.

szerokość: 180 mm
wysokość: 270 mm
pojemność: 2,5L
cena: 79 zł

Średnia Ost-Oya - zasięg 45 cm

Duża Ost-Oya

Zapewnia wilgotność w promieniu 60 cm. Zaprojektowana do intensywnej uprawy na większą skalę.

szerokość: wkrótce
wysokość: wkrótce
pojemność: wkrótce
cena: w zależności od zamówienia

Duża Ost-Oya - zasięg 60 cm

Jak działa Ost-Oya?

Zakop Ost-Oya w ziemi

1. Instalacja

Wykop dziurę w ziemi i zakop w niej naczynie. Otocz je przyjaznymi roślinami, aby wspomóc ich rozwój. Rośliny powinny zostać posadzone lub wysiane w promieniu zapewniającym zasięg nawilżenia gleby, który jest różny w zależności od wielkości Ost-Oya. Korzenie odruchowo będą rosnąć w kierunku źródła wody, dopóki nie znajdą naczynia.

Uzupełnij wodą raz na kilka dni

2. Woda

Za pomocą węża lub konewki napełnij naczynie wodą aż do samej szyjki. Co kilka dni sprawdzaj poziom wody i uzupełniaj naczynie. Twój ogród rośnie swobodnie przy znacznie mniejszej ilości zużywanej wody. Sugerujemy również dodatkowe nawadnianie twoich roślin przez pierwsze kilka tygodni (nieco dłużej, jeśli wysiewasz nasiona), aby korzenie mogły rosnąć, zanim odnajdą Ost-Oya. Po tym okresie, wystarczy już woda w samym naczyniu.

Ciesz się wspaniale rosnącymi roślinami

3. Wzrost

Z czasem korzenie przyczepiają się do zewnętrznej części Ost-Oya i wydobywają wodę, gdy jej potrzebują. Pobierają tylko tyle ile wymaga ich bieżące zapotrzebowanie, dając Ci w efekcie piękny ogród przy mniejszej ilości zużywanej wody i nakładu pracy.

Pielęgnacja i użytkowanie

Im lepiej dbasz o swoją Ost-Oya, tym dłużej będzie ona działać prawidłowo.

Uważaj! Może zamarznąć

Woda w ściankach rozszerzy się po zamrożeniu i może rozsadzić naczynie. Wyciągnij Ost-Oya z ziemi, zanim zaczną się przymrozki. Oczyść naczynie i przechowuj w suchym miejscu.

Instrukcja czyszczenia

Delikatnie wyciągnij naczynie z ziemi, usuwając korzenie oraz brud wodą i sztywną szczotką (możesz użyć octu 1:10 do roztworu wodnego), a wnętrze dobrze wypłucz. Okresowe czyszczenie i usuwanie nagromadzonego brudu pomagają zachować porowatość na właściwym poziomie. Przechowuj w suchym miejscu.